kpżkk


KONFERENCJA PRASOWA PRZED DNIEM ŻYCIA KONSEKROWANEGO

31 stycznia 2023 roku o godzinie 10.00 w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa przed Dniem Życia Konsekrowanego „Czy osoby konsekrowane są jeszcze dzisiaj potrzebne?”.

Uczestniczyli w niej: bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego; o. Eric Hounaké SVD, misjonarz z Togo posługujący w Warszawie; s. Agnieszka Podles SSpS, misjonarka, która posługiwała w Paragwaju; o. Mykhailo Romaniv OP, Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie, Ukraina (online); o. Bartymeusz Kędzior OFM, dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku; o. Tomasz Maniura OMI, Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku (online); s. Władysława Krasiczyńska CSSJ, Gabinet Psychologiczny „Duc in altum” we Wrocławiu (online) oraz Dorota Franków, redaktorka, przedstawicielka Instytutów Świeckich Życia Konsekrowanego. Konferencję poprowadzi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Po przedstawieniu gości przez ks. Leszka, bp Jacek Kiciński wskazał za papieżem Franciszkiem, że nie ma Kościoła bez życia konsekrowanego i nie ma życia konsekrowanego bez Kościoła, gdyż życie zakonne to najbardziej radykalna forma naśladowania Jezusa Chrystusa. To żywa pamiątka obecności Jezusa Chrystusa.

Kolejne 3 świadectwa dotyczyły posługi osób konsekrowanych poza terenem Polski. O. Eric wskazując na fakt i poświęcenie osób konsekrowanych dla integralnego rozwoju człowieka w Afryce stwierdził, że skoro są powołania, w tym powołania w krajach misyjnych, pokazuje, że świadectwo o Jezusie Chrystusie przyciąga. S. Agnieszka Podles SSpS, misjonarka, która posługiwała w Paragwaju, wskazała na wkład osób konsekrowanych w edukację w Amryce Południowej. Natomiast o. Mykhailo opowiedział o dominikańskiej posłudze w czasie wojny, wskazując że idąc do ludzi potrzebujących w habicie daje im znak obecności Chrystusa i wyraźną wskazówkę, ze Bóg jest z tymi cierpiącymi ludźmi.

Druga część konferencji dotyczyła posługi osób konsekrowanych w Polsce. Swoje zaangażowanie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury przedstawił o. Bartymeusz, wskazując że nie byłoby to możliwe bez współpracy konsekrowanych i świeckich.

O. Romaniv OP z Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie powiedział o posłudze w kraju dotkniętym wojną. - Wszędzie chodzę w habicie - podkreślił, wskazując na to, że jest to znakiem obecności Chrystusa i Jego towarzyszenia cierpiącym. O. Tomasz Maniura OMI zaprezentował działalność Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku, które organizuje różnego rodzaju inicjatywy dla młodych, m.in. Festiwal Życia. Wskazał, że dziś wielu młodych cierpi na brak wspólnoty, czy też osoby która dla nich będzie miała czas i wysłucha.

S. Władysława na bazie pomocy psychologicznoterapeutycznej jaką świadczy wskazała, ze jako osoby konsekrowane jesteśmy przedłużeniem rąk Pana Boga, świadkami Chrystusa. Natomiast p. Dorota jako przedstawicielka instytutów świeckich stwierdziła, że podejmują one najczęściej zawody świeckie, nie wyróżniają się ubiorem, a w codziennym życiu nie chodzi o wielkie dzieła, ale być blisko człowieka i pozostać wiernym Ewangelii.

Po zakończeniu prezentacji, podsumowanej przez ks. Leszka, dziennikarze mieli okazję do zadawania pytań, nagrywania materiałów na potrzeby swoich redakcji.

Siostry Bernardynki z Zakliczyna przygotowały dla gości słodki poczęstunek „Słodka niespodzianka z klasztornego krużganka” a siostry Kamedułki ze Złoczewa krem z żyworódki, który mógł zabrać każdy z uczestników konferencji prasowej

Za: BT CIZ 04-2023

góra strony