kpżkk


Wydarzenia

POMOC UCHODŹCOM Z UKRAINY

W minionym roku wojna w Ukrainie postawiła przed siostrami nowe wyzwania. W nieustannej modlitwie o pokój siostry kontemplacyjne łączyły się duchowo z poszkodowanymi i ich rodzinami, a 37 Klasztorów udzieliło uchodźcom pomocy bezpośredniej lub też w innej formie. Przyjęcie uchodźców niekiedy wymagało przestawienia i przeorganizowania w klasztorze, aby w pomieszczeniach rozlokować potrzebujących i zachować granice klauzury. Potrzeby były ogromne, niekiedy wielokrotnie przekraczające możliwości Klasztoru, jak u benedyktynek w Staniątkach, gdzie schronienie przejściowo znalazło 480 uchodźców. Z kolei benedyktynki w Jarosławiu świadczyły pomoc przez 6 miesięcy, dobowo nawet dla ok. 80 osób (liczba ta zmieniała się z dnia na dzień). Oba wspomniane Klasztory mają tylko po siedem mniszek, dlatego ważne tu były umiejętności organizacyjne, uruchomienie licznego wolontariatu, zorganizowanie posiłków, a z czasem wprowadzenie uchodźców w samoobsługę. W chwili obecnej w siedmiu różnych klasztorach przebywa 41 uchodźców.

Dwie wspólnoty karmelitanek bosych, z Charkowa i Kijowa, swój przejściowy dom znalazły w Częstochowie, u stóp Jasnogórskiej Pani. W Charkowie siostry posługiwały od 1995 roku, klasztor miały niedaleko lotniska. To jedyny klasztor kontemplacyjny na terenie diecezji charkowsko-zaporoskiej. Modliło się w nim 13 sióstr z Ukrainy, Słowacji i Polski. Wraz z wybuchem konfliktu i wejściem Rosjan na tamten teren, miejscowy biskup nakazał im natychmiastową ewakuację. Dzisiaj ich modlitwa płynie z domu, który użyczyły im siostry Józefitki z Częstochowy.

Wspólnota karmelitanek z Kijowa (7 mniszek) zatrzymała się w Centrum Duchowości w Częstochowie, gdzie Ojcowie Jezuici udostępnili siostrom całe I. piętro domu, i co istotne - z osobnym wejściem.

Siostry Benedyktynki Sakramentki z Warszawy koordynowały przekazanie znacznej kwoty od Międzynarodowej Komunii Benedyktynek (Communio Internationalis Benedictinarum) dla klasztorów benedyktynek świadczących pomoc uchodźcom w Ukrainie i w Polsce. Włączyły się także w Akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy” (ponad 100 paczek).

Dziękuję Siostrom klauzurowym, które udzieliły pomocy uchodźcom w możliwy dla siebie sposób, dziękuję za prowadzenie i włączanie się w różne akcje pomocowe, i te bardzo duże i te całkiem niewielkie, ale ważne dla potrzebującego. Dziękuję tym, którzy udzielili schronienia mniszkom z Ukrainy i wszystkim, którzy pomogli przystosować ich miejsca pobytu do klasztornych wymogów.

góra strony